Aşırı Uyuma Nedenleri

Aşırı uyuma nedenleri

Aşırı uyuma nedenlerini fizyolojik ve patolojik olarak öncelikle ikiye ayırabiliriz.

Bazı insanlar doğumdan itibaren genetik yapıları nedeniyle uzun uykuya ihtiyaç duyarlar.

Patolojik aşırı uyuma nedenlerinin başında ise uyku apne sendromu gelir. Uyku apne sendromunda apneler nedeniyle hasta farkında olmadan uyku bölünür ve uyku süresi uzadıkça hasta daha da fazla uyku ihtiyacı hisseder.

Uykunun kalitesini bozan, uykuda periyodik bacak hareketleri gibi nedenlerle de uyku süresi artabilir veya uykudan yorgun uyanılabilir.

Narkolepsi katapleksi sendromu ve idiyopatik hipersomni de aşırı uyku şikayetine sebep olan hastalıklardır.

Aşırı uyku veya halsizlik veya uykudan yorgun uyanma ile başvuran hastalarda öncelikle bu hastalıklar akla getirilmelidir.

 

Yasal Uyarı

Tüm gayretlerimize rağmen bu Web Sitesindeki bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Bu Web Sitesindeki hiçbir bilgi bir tavsiye veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece doktorunuzun önerilerine güvenmeniz çok önemlidir. Bu web sitesindeki bilgiler yalnızca size yönelik genel bilgileri içerir. Bu web sitesinde okuduğunuz bilgiler sağlık uzmanınızla olan ilişkinizin yerine geçemez. Uykum.com doktorluk yapmaz veya tıbbi hizmet ya da tavsiye sunmaz ve bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir. Tanı ve tedavi için daima sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz

TOP