Mobil Uyku Uygulamaları

Mobil Uyku Uygulamaları

Teknolojinin gelişmesi ve cep telefonlarının hayatımızın her alanına girmesi ile birlikte, uyku alanında da onlarca uygulama piyasaya çıkmış ve uyku ve uyku bozuklukları alanında kullanılmaya başlanmıştır.

Bu uygulamalar ile ne kadar uyuduğunuzu,ne zaman uyandırılmak istediğinizi, kaç saat uyuduğunuzu ve hatta uykunuzun kalitesi hakkında bilgi almanızın mümkün olduğu iddia edilmektedir.

Bazı uygulamalar ile önemli veriler elde etmemiz mümkündür. Doğru uygulamalar ile ne kadar uyuduğunuzu, uyurken horlayıp horlamadığınızı belirlemek mümkündür.

Ancak, uygulamaların çoğu bilimsel destekten uzaktır. Uygulamalar geliştirilirken uzman görüşlerinin alınmadığı görülmektedir. En önemlisi sorunlardan biri de verilerin bilimsel olarak doğruluğu kanıtlanmamıştır.

Uygulamaların getirdiği önemli sorunlardan biride, kullanıcıların uygulamaları yaygın olarak uykularını ve uyku sorunlarını teşhis ve tedavi etmek amacıyla kullanmalarıdır.

Sonuç olarak uyku uygulamaları bilimsel veriler ışığında ve uyku uzmanlarının gözetiminde geliştirilmeli, kullananlar da uygulamalara şüphe ile yaklaşmalı, çelişkili sonuçlarla karşılaştıklarında mutlaka bir uyku uzmanına danışmalıdırlar.

Mobil Uyku Uygulamaları

TOP