Öğlen Uykusu Gerekli Mi?

Öğlen Uykusu Gerekli Mi?

 Öğlen Uykusu Gerekli Mi?

 

Öğlen uykusu fizyolojik bir sürecin parçası.
İnsan uykusu bifazik bir ritme sahip. Gün içinde biri öğlen saatlerinde olmak üzere, 2 kez doğal olarak hepimiz uykululuk yaşıyoruz.
Bazı ülkelerde bu sürecin yaşanması geleneklere de yansımış ve pratikte de herkes öğlenleri uyuyor. Bazı iş yerleri öğlen tatilini uzatanlara prim dahi veriyor. Tabii akşam daha geç çıkmak kaydıyla.
Okul dönemine kadar çocuklar da öğlenleri uyuyorlar.
Ancak sosyal zorunluluklar, ileri yaşlarda doğamıza aykırı olarak öğlen uykumuzu uyumamıza engel oluyor.
Öğlen uykusu uyumak öğleden sonra ve akşam saatlerini daha verimli geçirmemizi ve akşam uykumuzun daha geç gelmesini sağlıyor.
Öğlen uykusunun uyunmaması gereken tek istisna ise uykusuzluk çeken insanlar. Bu insanların öğlen uykusu, gece uykularının daha da çok kaçmasına ve uyuyamamalarına sebep oluyor.

Yasal Uyarı

Tüm gayretlerimize rağmen bu Web Sitesindeki bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Bu Web Sitesindeki hiçbir bilgi bir tavsiye veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece doktorunuzun önerilerine güvenmeniz çok önemlidir. Bu web sitesindeki bilgiler yalnızca size yönelik genel bilgileri içerir. Bu web sitesinde okuduğunuz bilgiler sağlık uzmanınızla olan ilişkinizin yerine geçemez. Uykum.com doktorluk yapmaz veya tıbbi hizmet ya da tavsiye sunmaz ve bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir. Tanı ve tedavi için daima sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz

TOP