Okul çağı çocukların uykusuna dikkat

Okul çağı çocukların uykusuna dikkat

Okul çağındaki çocuklarda fizik ve mental gelişim için uyku çok önemli !!

Uyku yoksunluğu, son yıllarda her yaş döneminde olduğu gibi okul çağı çocuklarda da artmaktadır.

Uyku hastalıkları veya yetersiz uyumak sonucunda ortaya birçok sorun çıkar :

  • Konsantrasyon ve öğrenme bozuklukları
  • Büyüme sorunları
  • Yağlanma ve aşırı kilo alımı

Uyku saatinin ve süresinin düzenlenmesi :

Erişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda da uyku süreleri ve saatleri genlerimizle belirlenmiştir ve değiştirilmemelidir. Bu süreler ve saatler çocuktan çocuğa değişmektedir.

Bazı çocuklarda uyku sürelerin kısa, bazılarında ise daha uzun olduğu unutulmamalı ve anne babalar öncelikle çocukları için gerekli uyku sürelerini saptamalıdırlar. Uyuma ve uyanma saatleri çocuklar serbest düzen içinde izlenerek saptanmalıdır. Baykuş tipi bir çocuğu erken uyumaya zorlamak veya sabah erken uyanmasını beklemek birçok soruna sebep olmaktadır.
Yapılması gereken tatil dönemlerinde çocukların uyku süre ve saatlerinin dikkatle gözlenmesidir. Okul döneminde de bu özelliklere göre çocukların uyku saat ve süreleri planlanmalıdır. Örneğin baykuş tipi çocuklar için geç başlayan okul saatleri tercih edilmeli, hafta içi eksik kalan uyku süreleri, hafta sonu telafi edilmelidir.

Çocukların uykusu da erişkinlerde olduğu gibi, tablet, bilgisayar ve cep telefonlarından etkilenmektedir.  Cep telefonları ve bilgisayarlar, beyaz parlak ışık nedeniyle, uyku ritmimizde kaymaya sebep olmaktadır. Gece içinde kapatılmamaları ses veya ışık uyaranları nedeniyle uykunun mikro düzeyde kesintiye uğramasına da sebep olur.

Yasal Uyarı

Tüm gayretlerimize rağmen bu Web Sitesindeki bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Bu Web Sitesindeki hiçbir bilgi bir tavsiye veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece doktorunuzun önerilerine güvenmeniz çok önemlidir. Bu web sitesindeki bilgiler yalnızca size yönelik genel bilgileri içerir. Bu web sitesinde okuduğunuz bilgiler sağlık uzmanınızla olan ilişkinizin yerine geçemez. Uykum.com doktorluk yapmaz veya tıbbi hizmet ya da tavsiye sunmaz ve bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir. Tanı ve tedavi için daima sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz

TOP