Uyku Apne Sendromu

Uyku Apnesi

Uyku Apne Sendromu

Uyku apne sendromu birçok nedenle ortaya çıkar.

Üst solunum yolundaki darlıklar çocukluktan itibaren, solunum yolunun yıpranmasına sebep olur.

Yıllar içinde yıpranan üst solunum yolu kas ve sinirleri, bir süre sonra uykuda solunum yolunu açık tutamazlar.

Önce horlama ve solunum zorluğu ile başlayan süreç, yıllar içinde uykuda solunum durmalarına dönüşür.

Tonsillerin hipertrofik olması, alt çenenin geride olması (retrognati), alt çenenin ve ağız yapısının küçük olması, dilin büyük olması çocukluktan itibaren uyku apne sendromuna yatkınlığı artırır.

Uyku Apne Sendromu sebepleri içinde en çok konuşulan şişmanlık ise bir neden değildir, uyku-apnesini artıran bir faktördür. Hastalık ilerledikçe kilo alma hastalığın bir sonucu olarak karşımıza çıkar, dolayısı ile kilo vermeğe çalışırken uyku-apneli hastalar genellikle daha çok kilo alırlar.

Uyku Apne Sendromu nedenleri içinde geçmişte sıklıkla sorumlu tutulan sarkmış ve büyük küçük dilin de günümüzde sebepten çok sonuç olduğu anlaşılmıştır. Uvula yıllar süren horlamanın titreşim ile dokuyu zedelemesi sonucu sarkmıştır.

Bende uyku apnesi var mı ?

Yasal Uyarı

Tüm gayretlerimize rağmen bu Web Sitesindeki bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Bu Web Sitesindeki hiçbir bilgi bir tavsiye veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece doktorunuzun önerilerine güvenmeniz çok önemlidir. Bu web sitesindeki bilgiler yalnızca size yönelik genel bilgileri içerir. Bu web sitesinde okuduğunuz bilgiler sağlık uzmanınızla olan ilişkinizin yerine geçemez. Uykum.com doktorluk yapmaz veya tıbbi hizmet ya da tavsiye sunmaz ve bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir. Tanı ve tedavi için daima sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz

TOP