Uyku apnesi nedir ?

Uyku apnesi nedir ?

Uyku Apnesi Nedir ?

Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun 10 saniye veya daha uzun süreyle durmasıdır.Solunum durmaları genellikle 15-20 saniye süreli olup, bazen 1,5 dakikaya kadar uzayabilmektedir. İleri derecede uyku apne sendromundan bahsedildiğinde gece boyunca saatte 40-50 apne veya tüm gece boyunca 400-500 tane apne akla getirilmelidir.

Uyku apnesinden söz edildiğinde obstrüktif, mikst ve sentral tiplerinden bahsedilse de, pratikte en sık karşılaşılan apneler obstrüktif olanlardır.

Apneler sırasında solunum tama yakın durarken hipopnelerde solunumun azalması söz konusudur. Ancak her ikisi de uyanıklık veya uyanıklık reaksiyonlarına sebep olduklarından pratikte bu farklılığın çok büyük önemi yoktur.

Yasal Uyarı

Tüm gayretlerimize rağmen bu Web Sitesindeki bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Bu Web Sitesindeki hiçbir bilgi bir tavsiye veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece doktorunuzun önerilerine güvenmeniz çok önemlidir. Bu web sitesindeki bilgiler yalnızca size yönelik genel bilgileri içerir. Bu web sitesinde okuduğunuz bilgiler sağlık uzmanınızla olan ilişkinizin yerine geçemez. Uykum.com doktorluk yapmaz veya tıbbi hizmet ya da tavsiye sunmaz ve bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir. Tanı ve tedavi için daima sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz

TOP