Uyku problemi tedavisi

Uyku problemi tedavisi

 Uyku problemi tedavisi

Uyku problemi denildiğinde akla öncelikle uykusuzluk gelse de uyku problemi veya uyku bozukluğu, yaklaşık 80 farklı uyku hastalığı nedeniyle karşımıza çıkabilir.

Uyku probleminin tedavisi düzenlenirken de öncelikle uyku probleminin neden kaynaklandığı ortaya konmalıdır.

Örneğin huzursuz bacaklar nedeniyle uyuyamayan bir hastaya verilen uyku ilaçları hastanın uyku probleminin daha da artmasına sebep olacaktır.

Başka bir örnek gündüz aşırı uyku hali için verilebilir. Horlama ve uykuda solunum durmaları nedeniyle sabah yorgun kalkan, gün içinde yorgun ve uykulu olan bir hastaya gün içinde uyarıcı ilaçlar vererek tedavi etmeye çalışmak sadece sorunun çözümünü erteleyecektir. Halbuki doğru yöntem gündüz uyku halinin sebebini bulup onu tedavi etmek olmalıdır.

Uyku probleminin tedavisinde, problemin şiddeti ve sıklığı da önemlidir. Bazen senede bir ortaya çıksa bile bir uyku problemini tedavi etmek gerekirken, örneğin çocukluk döneminde seyrek olarak tekrarlayan gece korkularını hemen tedavi etmek gerekmiyebilir.

Uyku problemleri, bazen sebebe yönelik bir ilaçla, bazen bir ameliyatla, bazen bir cihaz kullanmakla, bazen de sadece bazı doğru bildiğimiz yanlış alışkanlıklarımızı değiştirmekle tedavi edilebilir.

Yasal Uyarı

Tüm gayretlerimize rağmen bu Web Sitesindeki bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Bu Web Sitesindeki hiçbir bilgi bir tavsiye veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece doktorunuzun önerilerine güvenmeniz çok önemlidir. Bu web sitesindeki bilgiler yalnızca size yönelik genel bilgileri içerir. Bu web sitesinde okuduğunuz bilgiler sağlık uzmanınızla olan ilişkinizin yerine geçemez. Uykum.com doktorluk yapmaz veya tıbbi hizmet ya da tavsiye sunmaz ve bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir. Tanı ve tedavi için daima sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz

TOP