Evde Uyku Testi

Uyku testi (Polisomnografi) evde yapılabilen bir testtir.


Teknolojinin uyku testlerini kaydeden aletlerin küçülmesini ve pratikleşmesini sağlaması uyku testlerinin evde yapılabilir hale gelmesini sağlamıştır.

Başlangıçta ön tanı veya tarama amacıyla kullanılan bu testler, zaman içinde uyku merkezlerindeki yığılma nedeniyle, birçok merkez tarafından uyku testine tercih edilir hale gelmiştir. Hastaların da uyku merkezinde uyuyamayacaklarını düşünmeleri, evdeki testleri tercih etmelerine sebep olmuştur.

Ancak evde yapılan testler hastaya ve yapan hekime birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Hastanın veya ekibin sensörleri uygulanması ve sökmesi için birkaç kez buluşması gereklidir. Gece boyunca oluşabilecek sensör ve bağlantı sorunlarına müdahale edecek ekip olmadığından testin tekrarlanması gerekebilmektetir. Hastayı video kayıtlarından izlemek mümkün olmadığından yetersiz bilgi elde edilmesi de söz konusudur.

Ayrıca hastanın olağan ortamında olmasından kaynaklanan sorunlar da devam etmekte ve standart bir test elde edilememektedir.

Bununla birlikte, evde uyku testi, şartlar uygun olmadığında, özellikle de sınırlı amaçlarla veya tarama amacıyla kullanabilen bir yöntemdir.

Başka bir sorun da evdeki testlerin mutlaka daha deneyimli hekimler tarafından değerlendirilme zorunluluğudur ki pratikte tam tersi yapılmakta, evde uyku testleri küçük ve sınırlı imkanları olan merkezler tarafından tercih edilmektedir.


Flex


Prof. Dr. Hakan Kaynak tarafından kurulan uykum uyku bozuklukları merkezinde uyku hastalıkları, huzursuz bacaklar sendromu, uyku apne sendromu ve horlama gibi sorunların tanı ve tedavi uygulanmaktadır.

İletişim

Prof. Dr. Hakan Kaynak - Uykum Uyku Merkezi

T: 02122841042

E: hckaynak@gmail.com

A: Hakkı Yeten Caddesi No:13 Fulya Terrace Center 2 Kat 11-Daire 59 34365 Fulya, Şişli, İstanbul

Google Haritalarda Görün
© 2024 Uykum. All Rights Reserved. Powered by Arse Bilişim