Okul çağı çocukların uykusuna dikkat

Okul çağındaki çocuklarda fizik ve mental gelişim için uyku çok önemli !!

Uyku yoksunluğu, son yıllarda her yaş döneminde olduğu gibi okul çağı çocuklarda da artmaktadır.

Uyku hastalıkları veya yetersiz uyumak sonucunda ortaya birçok sorun çıkar :

  • Konsantrasyon ve öğrenme bozuklukları
  • Büyüme sorunları
  • Yağlanma ve aşırı kilo alımı

Uyku saatinin ve süresinin düzenlenmesi :

Erişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda da uyku süreleri ve saatleri genlerimizle belirlenmiştir ve değiştirilmemelidir. Bu süreler ve saatler çocuktan çocuğa değişmektedir.

Bazı çocuklarda uyku sürelerin kısa, bazılarında ise daha uzun olduğu unutulmamalı ve anne babalar öncelikle çocukları için gerekli uyku sürelerini saptamalıdırlar. Uyuma ve uyanma saatleri çocuklar serbest düzen içinde izlenerek saptanmalıdır. Baykuş tipi bir çocuğu erken uyumaya zorlamak veya sabah erken uyanmasını beklemek birçok soruna sebep olmaktadır.
Yapılması gereken tatil dönemlerinde çocukların uyku süre ve saatlerinin dikkatle gözlenmesidir. Okul döneminde de bu özelliklere göre çocukların uyku saat ve süreleri planlanmalıdır. Örneğin baykuş tipi çocuklar için geç başlayan okul saatleri tercih edilmeli, hafta içi eksik kalan uyku süreleri, hafta sonu telafi edilmelidir.

Çocukların uykusu da erişkinlerde olduğu gibi, tablet, bilgisayar ve cep telefonlarından etkilenmektedir.  Cep telefonları ve bilgisayarlar, beyaz parlak ışık nedeniyle, uyku ritmimizde kaymaya sebep olmaktadır. Gece içinde kapatılmamaları ses veya ışık uyaranları nedeniyle uykunun mikro düzeyde kesintiye uğramasına da sebep olur.


Flex


Prof. Dr. Hakan Kaynak tarafından kurulan uykum uyku bozuklukları merkezinde uyku hastalıkları, huzursuz bacaklar sendromu, uyku apne sendromu ve horlama gibi sorunların tanı ve tedavi uygulanmaktadır.

İletişim

Prof. Dr. Hakan Kaynak - Uykum Uyku Merkezi

T: 02122841042

E: hckaynak@gmail.com

A: Hakkı Yeten Caddesi No:13 Fulya Terrace Center 2 Kat 11-Daire 59 34365 Fulya, Şişli, İstanbul

Google Haritalarda Görün
© 2023 Uykum. All Rights Reserved. Powered by Arse Bilişim