Polisomnografi: Uyku Testi

Polisomnografi

Tüm gece boyunca, uykuda birçok fizyolojik parametrenin kaydedilmesi, değerlendirilmesi ve raporlanmasına verilen ad…

Uyku testi, birçok uyku hastasının uyuyamayacağını düşünerek yaptırmaktan çekindiği ve bu nedenle de uyku hekimine gelmeyi ertelediği bir testtir.

Hastalara bir gece yatmanız, uykunuzu tetkik etmemiz gerekiyor dendiğinde, alacağınız cevap %90 hep aynıdır:“ben uyuyamam”.

Aslında binlerce hastaya her gece yapılan uyku testi sırasında hastalar evlerindekine benzer bir uyku uyurlar. Hatta bazı uyku hastaları evlerindekinden bile daha iyi uyuduklarını ifade ederler. Ancak uyku testi öncesinde yaşanan, “nasıl uyuyacağım” endişesi, hastaların uyku merkezlerine gelmelerini ve testi yaptırmalarını geciktirir.

Birçok uyku hastasına uyku testi gerekmeden de tedavi başlanabilir. Uyku merkezinde yatırıldıktan sonra tedavi başlanan hastaların oranı sadece %25 tir.

Uyku testi – Polisomnografi nasıl yapılır ?

Hastalar, otele gider gibi hazırlanarak, tuvalet malzemelerini alarak uyku merkezine, olağan uyku saatlerinden birkaç saat önce gelirler. Parametrelerin kaydı için kullanılan elektrotların yapıştırılması, ortama alışma için bu süre gereklidir. Hastaların yalnız olması ve yakınlarının eşlik etmemesi özellikle istenir. Odalarda uyku hijyenine uygun olunması amacıyla TV seyretmek ve kitap okumak doğru değildir. Hasta bir süre tetkiki yapacak teknisyenler ve hastalarla baş başa kalıp, uyku testine hazırlanır. Daha sonra, uyumak istediğinde, çok erken bir saatte olmamak kaydıyla hasta yatağına yatırılır ve uyuyabileceği söylenir. Bu sırada ortama alışmış olan hasta kolaylıkla uyur.

Teknisyenler, aynı binadaki başka bir odadan hastayı ve kayıtları izlemeye devam ederler. Hastanın ihtiyacı olduğunda, kalkabilmesi ve problemlerin giderilmesi için yardımcı olurlar.

Uyku testi izleme odası

Gece boyunca, izleniyor olmanın ve kabloların etkisiyle, hastalar nispeten sık sık uyanırlar ve sabahları bazıları hiç uyumadıklarını ifade ederler. Ancak tüm olumsuz şartlarda dahi hastanın uykusu hakkında yeterli bilgi verecek kadar veri toplanmış olur. Hastalara sabah videoları seyrettirildiğinde kendileri de nasıl bu kadar uzun süre uyuduklarına inanamazlar.

Uyku testi – polisomnografinin, deneyimli bir hekim tarafından değerlendirilmesi ve raporlanması yaklaşık 1-2 saat sürer. Daha sonra hekim hastasının bulgularından emin olarak tedavisine gönül rahatlığı ile başlayabilir.

Uyku testi – Polisomnografi, genellikle standart bir uygulama olmakla birlikte, hastanın şikayetleri doğrultusunda planlanması ve değerlendirilmesi gereken bir tetkiktir. Dolayısı ile test öncesinde hekimin hastanın şikayetleri konsunda bilgi sahibi olmasında fayda vardır.

Sonuç olarak, uyku testi, hasta için basit ancak testi yapan ve değerlendiren için ise zahmetli bir testtir.

Uygun şartlarda ve deneyimli uzmanlarca yapıldığında başarıyla sonuçlanır.

Uyku testi – Polisomnografi evde yapılabilir mi ?

Evet.

Uyku testi evde yapılabilen bir testtir. Ancak bu durum hastaya ve yapan ekibe birçok zorlukları da beraberinde getirir. Hastanın veya ekibin elektrotların uygulanması ve sökülmesi için birkaç kez buluşması gereklidir. Gece boyunca oluşabilecek elektrot kopmaları, aletin bağlantılarındaki sorunlara müdahale edecek ekip olmadığından testin tekrarlanması gerekebilecektir. Bu arada genellikle hastayı video kayıtlarından izlemek mümkün olmayacağından yetersiz bilgi elde edilecek, belki de testin tekrarı gerekecektir.

Hasta olağan ortamında olduğundan, o ortamdan kaynaklanan sorunlar devam edecek, elde edilen bilgilerde de yetersizlik olabilecektir.

Bununla birlikte, evde uyku testi, şartlar uygun olmadığında, özellikle de sınırlı amaçlarla veya tarama amacıyla kullanabilen bir yöntemdir. Ancak evde uyku testi ve değerlendirilmesi mutlaka çok daha deneyimli bir ekip tarafından yapılmalıdır.

Bize Ulaşın: +90 212 284 10 42 – 43 | Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Flex


Prof. Dr. Hakan Kaynak tarafından kurulan uykum uyku bozuklukları merkezinde uyku hastalıkları, huzursuz bacaklar sendromu, uyku apne sendromu ve horlama gibi sorunların tanı ve tedavi uygulanmaktadır.

İletişim

Prof. Dr. Hakan Kaynak - Uykum Uyku Merkezi

T: 02122841042

E: hckaynak@gmail.com

A: Hakkı Yeten Caddesi No:13 Fulya Terrace Center 2 Kat 11-Daire 59 34365 Fulya, Şişli, İstanbul

Google Haritalarda Görün
© 2024 Uykum. All Rights Reserved. Powered by Arse Bilişim