Uyku apnesi tedavi yöntemleri

Uyku apnesi birçok nedenle ortaya çıkan bir hastalıktır. Dolayısı ile tedavi de nedene yönelik olmalıdır.

Çocuklarda, neden genellikle büyümüş bademciklerdir.

Ancak ilerlemiş yaşlarda ortaya çıkan uyku apnesi genellikle genetik nedenlerle ortaya çıkan solunum yolu darlığının sonucudur. Dar solunum yolu yıllar içinde solunum yolu kas ve sinirlerini dejenere ederek duyarsızlaştırır.

Dejenere ve
 duyarsız solunum yolunda ilk karşımıza çıkan uvuladır. Geçmişte uvula (küçük dil) yapılan müdahaleler, uvulanın bu hastalıkta sebepten ziyade sonuç olması nedeniyle artık uygulanmamaktadır.

Uyku apnesinde sık sık karşılaştığımız kilo verme tedavisi de eğer kilo verilemiyorsa, ısrar edilmemesi gereken bir yöntemdir. Zira bugün uyku apnesinin kilo alımına sebep olduğu çok iyi bilinmektedir.

Uyku hastalıkları ve obezite ilişkisi için TIKLAYINIZ

Halk arasında maske tedavisi olarak bilinen CPAP tedavisi ise bu hastalıkta %100 sonuç veren tek tedavidir. CPAP tedavisinin püf noktası, uygun hastaya doğru uygulamaların yapılmasıdır. Uyku merkezinde yapılan titrasyon gecesi sonrası, hastanın takibi ve alete uyumunun sağlanması, uzun dönemde tedavinin sürdürülebilirliğinde çok önemlidir.

Uyku apnesinde maske seçimi için TIKLAYINIZ


Flex


Prof. Dr. Hakan Kaynak tarafından kurulan uykum uyku bozuklukları merkezinde uyku hastalıkları, huzursuz bacaklar sendromu, uyku apne sendromu ve horlama gibi sorunların tanı ve tedavi uygulanmaktadır.

İletişim

Prof. Dr. Hakan Kaynak - Uykum Uyku Merkezi

T: 02122841042

E: hckaynak@gmail.com

A: Hakkı Yeten Caddesi No:13 Fulya Terrace Center 2 Kat 11-Daire 59 34365 Fulya, Şişli, İstanbul

Google Haritalarda Görün
© 2023 Uykum. All Rights Reserved. Powered by Arse Bilişim