Uykusuzluk

En sık karşılaşılan uykusuzluk, uykuya dalma güçlüğüdür.

İyi uyku için 10 öneri

Uykuya dalma uzun saatler alır ve uykuya dalamama aşırı bir sıkıntıya yol açar. Bu sıkıntı, uykuya dalmak için geçirilen sürenin, olduğundan daha da uzun olarak algılanmasına neden olur. Uykuya dalma zorluğunun gerçekte sıkıntısı bazı hastalarda daha yatağa gitmeden önce, akşam saatleri yaklaştıkça başlar. Hastalar “acaba bu gece uyuyabilecek miyim?” kaygısını taşır.

Diğer bir grup hasta ise, uykuya dalma güçlüğü çekenlerin aksine kolayca uyurlar ancak, uykuyu sürdürmekte güçlük çekerler. Gece içinde en ufak bir gürültü veya eşlerinin kıpırdanması onları uyandırır. Uyandıklarında yeniden uykuya dalmakta zorlanırlar. Zamanla uyanmalarına neden olarak gördükleri insanlara karşı düşmanlık duymaya başlarlar.

Uykusuzluğun bir diğer türü de sabah erken uyanıp, bir daha uyuyamama biçiminde görülür. Bu durumdakiler genellikle depresif denebilecek yakınmaları olan hastalardır.

Diğerlerine göre daha seyrek görülen, ancak hepsinden daha kötü olan bir uykusuzluk türü de hiç uyuyamama durumudur.

Bazen de hastalar gece uykularıyla ilgili bir sorunları olmadığı halde, sabah dinlenmemiş olarak kalktıklarından şikâyet ederler. Bu durum da bir tür uykusuzluk olarak değerlendirilebilir.

  

Uykusuzluk Nedenleri

Uykusuzluk bir belirtidir, onlarca nedenlerle ortaya çıkar. Bu sebeplerden bazıları için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Uykusuzluk sık görülen bir şikâyet midir ?

Toplumda 20 yaşın üstündekilerin % 19’u uykusuzluktan yakınıyor. Uykusuzluğun daha sık görüldüğü kadınlarda orta yaşın geçilmesiyle birlikte bu oran % 40’a, erkeklerde ise % 20’ye ulaşıyor.

Uykusuzluk birçok nedenle ortaya çıkar :

Uykusuzluk nedenleri için TIKLAYINIZ

Uykusuzluk tedavisi de uykusuzluğun sebebine yönelik olarak yapılmalıdır.

http://uykum.com/uykusuzlugu-ilacla-tedavi-etmek/

Okan Bayülgen ile uykusuzluk


Flex


Prof. Dr. Hakan Kaynak tarafından kurulan uykum uyku bozuklukları merkezinde uyku hastalıkları, huzursuz bacaklar sendromu, uyku apne sendromu ve horlama gibi sorunların tanı ve tedavi uygulanmaktadır.

İletişim

Prof. Dr. Hakan Kaynak - Uykum Uyku Merkezi

T: 02122841042

E: hckaynak@gmail.com

A: Hakkı Yeten Caddesi No:13 Fulya Terrace Center 2 Kat 11-Daire 59 34365 Fulya, Şişli, İstanbul

Google Haritalarda Görün
© 2024 Uykum. All Rights Reserved. Powered by Arse Bilişim