Uyku apnesi tedavi yöntemleri

Uyku apnesi tedavi yöntemleri

 Uyku apnesi tedavi yöntemleri

Uyku apnesi birçok nedenle ortaya çıkan bir hastalıktır. Dolayısı ile tedavi de nedene yönelik olmalıdır.

Çocuklarda, neden genellikle büyümüş bademciklerdir.

Ancak ilerlemiş yaşlarda ortaya çıkan uyku apnesi genellikle genetik nedenlerle ortaya çıkan solunum yolu darlığının sonucudur. Dar solunum yolu yıllar içinde solunum yolu kas ve sinirlerini dejenere ederek duyarsızlaştırır.

Dejenere ve
 duyarsız solunum yolunda ilk karşımıza çıkan uvuladır. Geçmişte uvula (küçük dil) yapılan müdahaleler, uvulanın bu hastalıkta sebepten ziyade sonuç olması nedeniyle artık uygulanmamaktadır.

Uyku apnesinde sık sık karşılaştığımız kilo verme tedavisi de eğer kilo verilemiyorsa, ısrar edilmemesi gereken bir yöntemdir. Zira bugün uyku apnesinin kilo alımına sebep olduğu çok iyi bilinmektedir.

Uyku hastalıkları ve obezite ilişkisi için TIKLAYINIZ

Halk arasında maske tedavisi olarak bilinen CPAP tedavisi ise bu hastalıkta %100 sonuç veren tek tedavidir. CPAP tedavisinin püf noktası, uygun hastaya doğru uygulamaların yapılmasıdır. Uyku merkezinde yapılan titrasyon gecesi sonrası, hastanın takibi ve alete uyumunun sağlanması, uzun dönemde tedavinin sürdürülebilirliğinde çok önemlidir.

Uyku apnesinde maske seçimi için TIKLAYINIZ

Yasal Uyarı

Tüm gayretlerimize rağmen bu Web Sitesindeki bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Bu Web Sitesindeki hiçbir bilgi bir tavsiye veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece doktorunuzun önerilerine güvenmeniz çok önemlidir. Bu web sitesindeki bilgiler yalnızca size yönelik genel bilgileri içerir. Bu web sitesinde okuduğunuz bilgiler sağlık uzmanınızla olan ilişkinizin yerine geçemez. Uykum.com doktorluk yapmaz veya tıbbi hizmet ya da tavsiye sunmaz ve bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir. Tanı ve tedavi için daima sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz

TOP