Uykusuzluk

Uykusuzluk

Uykusuzluk

En sık karşılaşılan uykusuzluk, uykuya dalma güçlüğüdür.

İyi uyku için 10 öneri

Uykuya dalma uzun saatler alır ve uykuya dalamama aşırı bir sıkıntıya yol açar. Bu sıkıntı, uykuya dalmak için geçirilen sürenin, olduğundan daha da uzun olarak algılanmasına neden olur. Uykuya dalma zorluğunun gerçekte sıkıntısı bazı hastalarda daha yatağa gitmeden önce, akşam saatleri yaklaştıkça başlar. Hastalar “acaba bu gece uyuyabilecek miyim?” kaygısını taşır.

Diğer bir grup hasta ise, uykuya dalma güçlüğü çekenlerin aksine kolayca uyurlar ancak, uykuyu sürdürmekte güçlük çekerler. Gece içinde en ufak bir gürültü veya eşlerinin kıpırdanması onları uyandırır. Uyandıklarında yeniden uykuya dalmakta zorlanırlar. Zamanla uyanmalarına neden olarak gördükleri insanlara karşı düşmanlık duymaya başlarlar.

Uykusuzluğun bir diğer türü de sabah erken uyanıp, bir daha uyuyamama biçiminde görülür. Bu durumdakiler genellikle depresif denebilecek yakınmaları olan hastalardır.

Diğerlerine göre daha seyrek görülen, ancak hepsinden daha kötü olan bir uykusuzluk türü de hiç uyuyamama durumudur.

Bazen de hastalar gece uykularıyla ilgili bir sorunları olmadığı halde, sabah dinlenmemiş olarak kalktıklarından şikâyet ederler. Bu durum da bir tür uykusuzluk olarak değerlendirilebilir.

  

Pandemi sırasında uyku ve Covid tedavisine etkisi

Pandemi sırasında uykularımız bozuldu, neden? Nasıl düzeltebiliriz. Covid19 Uykusuzluk yapıyor mu? Hastaların uykusunun tedavisi Covid 19 tedavisine yardım ediyor mu? Tüm merak ettikleriniz 

Uykusuzluk sık görülen bir şikâyet midir ?

Toplumda 20 yaşın üstündekilerin % 19’u uykusuzluktan yakınıyor. Uykusuzluğun daha sık görüldüğü kadınlarda orta yaşın geçilmesiyle birlikte bu oran % 40’a, erkeklerde ise % 20’ye ulaşıyor.

Uykusuzluk birçok nedenle ortaya çıkar :

Uykusuzluk nedenleri için TIKLAYINIZ

Uykusuzluk tedavisi de uykusuzluğun sebebine yönelik olarak yapılmalıdır.

http://uykum.com/uykusuzlugu-ilacla-tedavi-etmek/

Okan Bayülgen ile uykusuzluk

Yasal Uyarı

Tüm gayretlerimize rağmen bu Web Sitesindeki bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Bu Web Sitesindeki hiçbir bilgi bir tavsiye veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece doktorunuzun önerilerine güvenmeniz çok önemlidir. Bu web sitesindeki bilgiler yalnızca size yönelik genel bilgileri içerir. Bu web sitesinde okuduğunuz bilgiler sağlık uzmanınızla olan ilişkinizin yerine geçemez. Uykum.com doktorluk yapmaz veya tıbbi hizmet ya da tavsiye sunmaz ve bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir. Tanı ve tedavi için daima sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz

TOP